Перейти до основного вмісту

Виховні години та бесіди БЖД

10 березня – День Державного Гімну України

10 березня – День Державного Гімну України

10 березня в Україні відзначається День Державного Гімну, святкування якого затвердив Кабінет Міністрів України на засіданні 07 грудня минулого року.

Державний Гімн України – один з головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Його офіційна музична редакція була ухвалена Верховною Радою 15 січня 1992 року, а текст гімну затверджено Законом України «Про Державний Гімн України» 6 березня 2003 року.

10 березня для Дня Державного гімну був обраний як день, в який вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна» в 1865 році в Перемишлі (Польща). Ним завершили концерт, присвячений пам’яті Тараса Шевченка. Того ж року вірш уже був надрукований разом із нотами. Твір у виконанні українського оперного співака-тенора Модеста Менцинського був записаний на платівку в Кельнському відділенні «Грамофона» у жовтні 1910 р. 

Зараз, коли нові герої воюють за територіальну цілісність нашої країни, гімн має особливе значення для всіх і є тою духовною ланкою, що єднає нас із попередніми поколіннями борців за свободу.



    20 лютого в Україні пам’ятна дата -День Героїв Небесної Сотні

    20 Лютого 2023

    20 лютого в Україні відзначається День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Цей день став найкривавішим в історії Революції Гідності. 20 лютого 2014 року силові підрозділи режиму Януковича розстріляли близько ста людей на вулиці Інститутській у Києві.

    Також сьогодні День початку російської агресії проти України, тому що саме цього дня у 2014 році розпочалась військова операція з метою окупації Криму.

    День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого згідно з Указом
    президента України від 11 лютого 2015 року № 69/2015 “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні” на знак пам’яті про громадян, які загинули під час Революції Гідності у боротьбі за ідеали демократії, права та свободи людини, європейське майбутнє України та завдяки яким було змінено перебіг історії нашої держави.

    20 лютого 2014 року в середмісті столиці України загинула найбільша кількість осіб– 48. Їх разом з іншими 54 загиблими та смертельно пораненими учасниками мирних протестів упродовж зими 2013–2014 років і п’ятьма активістами Майдану, які загинули навесні 2014 року, обстоюючи демократичні цінності та територіальну цілісність України, назвали Героями Небесної Сотні.
    Події того дня стали кульмінацією Революції Гідності. За неповернення до
    пострадянської моделі відносин між владою та суспільством, відмову від
    багатовекторності у зовнішньополітичному курсі, утвердження розвитку України як демократичної європейської країни заплачено дуже велику ціну – людські життя. Пам’ять про подвиг Небесної Сотні вшановується під гаслом ”Вдячні за свободу!” Свобода – фундаментальна характеристика людського існування, це змога вільного вибору та усвідомлення власної відповідальності за цей вибір. ГероїНебесної Сотні зробили свій вибір – виборювати свободу та гідність, віддавши за це життя. Вони загинули за те, щоб Україна розвивалася як вільна демократична держава.
    День Героїв Небесної Сотні покликаний увічнити людську, громадянську та
    національну відвагу й самовідданість, силу духу та стійкість громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави, гідно вшанувати подвиг загиблих за ідеали демократії, права та свободи людини, європейське майбутнє України.
    Це – день жалоби, оскільки його пов’язано із загибеллю громадян під час
    Революції Гідності та на початку російської агресії на сході України, але водночас він закликає вшановувати не смерть, а боротьбу за гідне та вільне життя, жертовність і відвагу. Чітка громадянська позиція та готовність обстоювати її до кінця – це ті якості, які мали Герої Небесної Сотні та які гідні наслідування.
    Смерть Героїв Небесної Сотні змінила суспільну свідомість українців,
    актуалізувавши значущість таких понять, як право на самовизначення, гідність,
    свобода, суверенність держави, демократія, європейський вибір.
    Пам’ять про Героїв Небесної Сотні має бути живою, сприяти громадському
    активізму, консолідації суспільства та формувати усвідомлення відповідальності
    кожного за майбутнє України.
    Революція Гідності – масовий громадянський протест, який тривав 94 дні – з
    21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року. Його було спричинено різкою
    зміною зовнішньополітичного курсу та вектора розвитку держави, а згодом
    антиконституційними діями влади. Центром подій стали столичний майдан
    Незалежності та навколишні вулиці – Хрещатик, Михайла Грушевського,
    Інститутська. Мирні акції почалися під євроінтеграційними гаслами, але згодом
    перетворилися на тривалу кампанію громадянської непокори владному режиму
    президента Віктора Януковича – проти корупції та порушення прав людини. Дії
    влади, спрямовані на придушення протестів силовим шляхом, призвели до
    ескалації конфлікту та людських жертв. Загиблих під час протистоянь у грудні 2013-го – лютому 2014 року активістів назвали Небесною Сотнею. Згодом лави Небесної Сотні поповнили українські патріоти, учасники Революції Гідності, які загинули, обстоюючи демократичні цінності та територіальну цілісність України навесні 2014 року.
    Значення Революції Гідності. Повалення режиму Януковича, за якого різко зріс
    рівень корумпованості держави та просувався проросійський вектор розвитку,
    дало змогу відновити курс на євроінтеграцію й підписати Угоду про асоціацію з ЄС.
    Громадяни України чітко заявили про готовність боронити державну незалежність і демократичні свободи. Серед інших важливих результатів Революції Гідності –початок реформування різних сфер життєдіяльності країни, самоорганізація громадянського суспільства, розвиток волонтерського руху, децентралізація, декомунізація, часткове оновлення української політичної еліти.
    Боротьба українців за свободу та європейське майбутнє отримала визнання
    багатьох авторитетних представників міжнародної спільноти. Зокрема у 2015 році Джо Байден, чинний президент, а на той час віцепрезидент США, коментуючи події на київському майдані Незалежності, сказав: “Серед вогню та льоду, снайперів на дахах Небесна Сотня заплатила найстрашнішу ціну патріотів… Їхні кров та мужність дають українському народові другий шанс на свободу”.

    У лютому 2014 року під час прощання із загиблими активістами Революції Гідності Євромайдан згенерував новий символ відданості, мужності, патріотизму – Небесну Сотню. Це збірний образ людей із різних областей, серед яких були громадяни України, Грузії та Білорусі.

    Смерть Героїв Небесної Сотні змінила суспільну свідомість українців, актуалізувавши значущість таких понять, як право на самовизначення, гідність, свобода, суверенність держави, демократія, європейський вибір. Пам’ять про Героїв Небесної Сотні має бути живою, сприяти громадському активізму, консолідації суспільства та формувати усвідомлення відповідальності кожного за майбутнє України.

    Відтоді минуло дев’ять років. І сьогодні, коли ми вшановуємо Героїв Небесної
    Сотні, унаслідок повномасштабної воєнної агресії росії Україна має, на жаль, уже не тільки Небесну Сотню, а й Небесну Січ – тисячі небесних захисників.

    Ми віримо у нашу перемогу. Тож тримаймо стрій.

    Наша боротьба триватиме до ПЕРЕМОГИ!




    19 лютого  День Державного Герба України





    16 лютого в Україні відзначають День єднання. Відповідний Указ “Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства” був підписаний Президентом України Володимиром Зеленським рівно рік назад напередодні повномасштабного вторгнення росії в Україну.

    Державне свято мало посилити консолідацію українського суспільства, проявити стійкість до зростання гібридних загроз та інформаційно-пропагандистського впливу на нашу свідомість.

    І українці за цей рік стали єдиною родиною. Ми вистояли жахливий 2022 рік і сподіваємося зустрічати перемогу великого українського народу у 2023 році.

    Ми стійко даємо відсіч окупанту, який посягає на нашу незалежність, суверенітет, територіальну цілісність та соборність.  У цей день українці підніматимуть державний прапор України, показуючи всьому світу силу українського народу та незламне прагнення до миру.

    Ми й надалі демонструємо свою згуртованість й непереможність,  ми й надалі пліч-о-пліч стаємо на захист принципів, які захищає наша держава.

    Ми й надалі переконані, що у нашій згуртованості, єдності непереможна сила українців!

    Шана всім, хто сьогодні стоїть на захисті нашої держави. Памʼятаймо тих, хто віддав своє життя за Україну!

    Ми сильні! Ми вільні! Ми разом!

    Слава Україні!



    29 СІЧНЯ - ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУт

    Понад сторіччя тому юні герої Крут зробили майже неможливе ціною власного життя. Про що зазначив у День пам‘яті героїв Крут Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
    Зі сходом сонця 29 січня 1918 року на Чернігівщині відбувся бій під Крутами.
    За різними джерелами від 70 до 100 молодих українських хлопців віддали свої життя за рідну країну та на кілька діб зупинили більшовицьку армію, яка насувалася на Київ.
    Крути стали легендою, символом жертовності та незламності молодого покоління. Вічна слава й пам’ять Героям, які полягли в бою за наше сьогодення та свободу України.









    22 січня ми відзначаємо одне із знакових свят української держави - День Соборності України.

    День Соборності України 2023 / УНІАН

    22 січня - особлива дата в історії України. У цей день ми відзначаємо два важливих свята - проголошення Української Народної Республіки та Акт Об'єднання українських земель. 105 років тому, 22 січня, українці проголосили незалежність своєї держави і створили Українську Народну Республіку, а рівно через рік відбувся Акт злуки УНР і ЗУНР.

    Що таке День Соборності України - історія свята

    День Соборності України - це свято на честь проголошення першої Незалежності та Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

    22 січня 1918 року незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а через рік, в 1919 році, в цей же день на Софійській площі у Києві відбулося офіційне об'єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Так вперше за багато століть історичні українські регіони об'єдналися в одну державу. 

    Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України - Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка,

    - говорилося в універсалі. 

    На жаль, фактично об'єднання республік УНР і ЗУНР не відбулося, але сам процес проголошення позначився на політичній ситуації в країні.



      

















    СНІД. Як від нього уберегтися?

    СНІД

    СНІД – синдром набутого імунодефіциту – це кінцева стадія інфекційного захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Цей вірус уражає спеціальні клітини крові (лімфоцити), які відповідають за захист організму людини від різних мікробів та пухлин і поступово вбиває ці клітини.

    Як можна заразитися ВІЛ?

    Зараження можливе лише у випадку, коли кров, сперма та грудне молоко людини, зараженої ВІЛ, потрапляє у кров іншої людини. ВІЛ міститься практично в усіх біологічних рідинах зараженого організму, але в різних концентраціях. Найбільша його кількість визначається в крові, спермі, виділеннях статевих органів жінки і грудному молоці. Тому найпоширенішим способом зараження ВІЛ є статевий акт без презерватива, коли через мікротравми слизової оболонки статевих органів чоловіка чи жінки вірус проникає в організм людини.

    Особливо небезпечними є:

    • анальні сексуальні контакти, оскільки слизова оболонка кишечника дуже легко травмується;
    • статеві зносини під час менструації;
    • статеві зносини між партнерами із запальними захворюваннями статевих органів.

    Небезпека зараження існує при використанні шприців для введення наркотиків шляхом ін’єкцій. Вірус може передаватися від зараженої матері до дитини під час годування, вагітності, пологів.

    Якими шляхами ВІЛ не передається?

    До цього часу не відомо жодного випадку зараження ВІЛ через сечу, кал, слину, сльози: у цих виділеннях організму інфікованої людини ВІЛ міститься в кількостях, недостатніх для зараження іншої людини. Отже, немає ніякої небезпеки зараження при рукостисканні, обніманні, поглажуванні та поцілунках, так само як нічого не загрожує людині, коли носій вірусу кашляє або чхає в її сторону. Тарілки, стакани, ножі та ложки, телефони, дверні ручки, якими користується носій ВІЛ чи хворі на СНІД, не є небезпечними. Робота чи спільне проживання із зараженими людьми, догляд за ними не пов’язані з якою-небудь небезпекою.

    Як боротися з ВІЛ?

    ВІЛ сам по собі є дуже непомітним вірусом. Він швидко гине під дією простих дезинфікуючих речовин: спирту, хлораміну, а також високої температури (кип’ятіння миттєво вбиває ВІЛ). Тому елементарні гігієнічні засоби як вдома, так і в медичних закладах легко його знешкоджують. Але, якщо ВІЛ потрапляє в організм, знешкодити його там уже неможливо: на сьогоднішній день ще не існує ліків, за допомогою яких можна було б убити чи вивести ВІЛ з організму, або вакцини, яка б могла запобігти розвитку захворювання чи потрапляння ВІЛ в організм.

    Куди слід звернутися для обстеження на ВІЛ?

    Обстеження на наявність ВІЛ найкраще пройти в кабінеті довіри (чи анонімного обстеження). Такі кабінети створені в кожному обласному центрі України та в багатьох великих містах. Його адресу можна дізнатися через телефонну довідкову службу або в будь-якому медичному закладі. Прийом у таких кабінетах ведеться анонімно й на умовах довіри, тобто збереження таємниці одержаних від вас відомостей.

    Як уберегти себе від зараження ВІЛ?

    На сьогодні єдиним засобом проти зараження ВІЛ є профілактика.

    Гомосексуалісти та бісексуали, люди, які вживають наркотики внутрішньовенно й ті, що мають багато статевих партнерів, постійно опиняються в ситуаціях, пов’язаних з високим ризиком зараження ВІЛ. Тому, якщо ви усвідомили цю загрозу та її наслідки для себе, рекомендуємо вжити всіх необхідних застережливих заходів, вдаючись до безпечних форм сексуальних контактів.













    26 листопада 2022 року в Україні і світі вшановують пам'ять жертв Голодоморів

    Автор

    26 листопада 2022 року в Україні і світі вшановують пам'ять жертв Голодоморів

    26 листопада 2022 року в Україні і світі вшановують пам'ять жертв Голодоморів / Фото: ТСН.ua

    Щорічно в четверту суботу листопада в Україні та світі вшановують пам'ять жертв Голодоморів. 2022 року це буде 26 листопада.

    Українським інститутом національної пам'яті було оприлюднено інформаційні матеріали щодо цьогорічних заходів, адже 26 листопада 2022 року будуть 90-ті роковини Голодомору 1932-1933 років. Інформаційна кампанія цьогоріч проходитиме під гаслом "Пам'ятаємо. Єднаємося. Переможемо".

    Цього року вшанування пам'яті жертв сталінського режиму відбуватиметься під час повномасштабної війни Росії проти України. Знову проти українців росіяни застосовують геноцидні практики. Адже Росія в цій війні переслідує ту саму мету, що й під час Голодоморів — знищити українську ідентичність і націю. Трагічні події сьогоднішнього дня наочно показують нам всім, що дуже важлива жива пам'ять всіх жертв.

    Тому українців закликають приєднатися до акції "Запали свічку". Де б ви не були — вдома, в будь-якому регіоні України чи за кордоном, ввечері 26 листопада потрібно запалити вогник у вікні як вияв скорботи за загиблими та віри в перемогу українців найближчим часом.

    Також о 16:00 за київським часом пройде Загальнонаціональна хвилина мовчання.

    Долучитися до вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років пропонують також у Музеї Голодомору.

    Голодомор 1932–1933 років: що відомо

    Пам'ятаємо. Єднаймося. Переможемо

    Кількість жертв Голодомору 1932–1933 років, за різними оцінками, коливається від 3 до 7 мільйонів осіб. Деякі дослідники називають й більші цифри. У рішенні Київського апеляційного суду щодо винуватців Голодомору від 2010 року вказано 3,9 мільйона. А все тому, що в Радянському Союзі намагалися будь-що приховати правду про геноцид українського народу. Через три десятиліття режим вдався до нових геноцидних практик проти українського народу.

    Офіційно Голодомор 1932-1933 років був визнаний геноцидом українського народу Верховною Радою України 2006 року. В той же час 16 країн світу визнали цей період винищенням української нації. Серед них: Австралія, Грузія, Еквадор, Естонія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, США, Угорщина, Португалія, а також Ватикан як окрема держава. А ще вісім засудили його як акт винищення людства.

    Голодомор 1932-1933 року відбувався на всій території радянської України, а також на Кубані і Поволжі, де проживали українці в той час. Масовий голод був у Казахстані, на Південному Уралі і в Західному Сибіру. Найбільше українців, згідно з демографічними даними, загинули на території сучасних Київської, Харківської, Сумської, Полтавської, Дніпропетровської, Чернігівської, Вінницької, Житомирської, Одеської областей.

    На той час землі Волині, Галичини та Західного Поділля входили до складу Польщі, Буковини — до складу Румунії, а Закарпаття — Чехословаччини. Тому голоду тут 1932-1933 року взагалі не було.

    1932 року для України встановили нереальний до виконання план заготівлі хліба (356 млн пудів). Йшлося тоді про повну конфіскацію всіх запасів пшениці та іншого зерна. Також конфісковували харчі, майно, одяг. Забирали їх за невиконання наказу як штраф.

    Голодомор 1932-1933 років / Фото: commons.wikimedia.org

    Історик Станіслав Кульчинський вважає, що в Україні 1932 року було майже 25 тисяч колгоспів. І всім їм було висунуто нереальні плани заготівлі. Попри це 1500 із них ці плани змогли виконати. Вони під каральні санкції не потрапили. Тому на їхніх територіях не було такого смертельного голоду.

    Боржників заносили до так званих "чорних дошок". В ті роки це означало смертний вирок. Адже таким населеним пунктам не завозили товари, їхнім жителям забороняли покидати межі селища, а все майно конфісковували.

    В серпні 1932 року з'явився так званий "Закон про 5 колосків". Під приводом того, що розкуркулені селяни (ті, у яких забрали всі речі і їжу за штрафи) розкрадають вантажні поїзди, кооперативне та колгоспне майно. За такі порушення закону, який запропонував створити сам Сталін, передбачався розстріл, а за пом'якшувальних обставин могли ув'язнити на 10 років. Права амністії не існувало.

    В народі документ одразу прозвали "Законом про 5 колосків", оскільки винним був кожен, хто взяв до рук хоча б кілька колосків пшениці поруч із колгоспним полем. Діяв він до 1947 року, але найбільше його застосовували саме 1932-1933 року.

    21 листопада — День гідності та свободи


     

    21 листопада в Україні відзначають День гідності та свободи — одне зі знакових офіційних свят, встановлене на честь двох революції — 2004-го та 2013 років. Цього дня українці вшановують пам’ять про людей, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини й громадянина, національних інтересів держави та її європейського вибору.

    21 листопада 2004 року. В країні — другий тур президентських виборів. У двобої за політичний Олімп зійшлися тодішній прем’єр-міністр Віктор Янукович і кандидат від опозиції Віктор Ющенко. Соцопитування, екзит-поли вказують на те, що перемагає Віктор Андрійович. Але в ніч на 22 листопада Центральна виборча комісія повідомляє про лідерство в цих перегонах Януковича. Ющенко заявляє, що не довіряє підрахункам Центрвиборчкому і закликає своїх прихильників вийти на Майдан Незалежності, щоб захистити підсумки голосування. Водночас президент росії володимир путін вітає Януковича з перемогою.

    Прихильники кандидата на пост президента України Віктора Ющенко слухають його виступ на мітингу проти фальсифікації результатів виборів на майдані Незалежності в Києві, у вівторок, 23 листопада 2004р.
    Фото Віктора Побединського / УНІАН

    23 листопада на Майдані зібралось кілька сотень тисяч громадян. Протести з кожним днем наростають і ЦВК скасовує підсумки другого туру. А 27 листопада і Верховна Рада визнає його результати недійсними, оголосивши недовіру ЦВК. Наступного дня, 28 листопада, у Сєвєродонецьку збирається так званий Всеукраїнський з`їзд народних депутатів усіх рівнів. Понад 3 тисячі делегатів висловлюють підтримку Віктору Януковичу. Понад 90 відсотків делегатів представляли підконтрольну Януковичу партію регіонів, серед яких більше ніж половина були відвертими українофобами. Тож не дивно, що вони ще й ухвалили рішення провести 12 грудня в Луганській і Донецькій областях референдум щодо надання цим регіонам статусу автономних республік у складі федеративної України.

    Участники Марша достоинства развернули огромный флаг Украины в Киеве, в воскресенье, 22 февраля 2015 г. В этот день в Киеве прошел Марш достоинства по случаю годовщины событий на Майдане. Фото Андрея Кравченко / POOL / УНИАН

    Тим часом ситуація в країні загострюється і 3 грудня після багатоденного обговорення позову Віктора Ющенка Верховний Суд України, визнавши численні факти порушення законів і Конституції України, оголошує результати другого туру недійсними і призначає повторне голосування. Верховна Рада оновлює ЦВК, ухвалює зміни до закону про вибори президента, які максимально унеможливлюють фальсифікації. А ще — затверджує конституційні зміни, які обмежують владу президента. 26 грудня 2004 року відбувається повторне голосування. У ньому беруть участь понад 77 відсотків виборців. Більшістю голосів Президентом України обрано Віктора Ющенка.

    Російські опозиціонери стверджують, що поразку свого фаворита господар кремля сприйняв як особисту образу. За словами нині покійного Бориса Нємцова, путін, двічі привітавши того з перемогою, осоромився на весь світ.

    — Ні до цього, ні після подібних прецедентів не було, — говорив Борис Юхимович. — Тож путін примудрився ось таким чином вляпатись в історію.

    Хоч і повільно, але за часів президентства Віктора Ющенка Україна рухалася до набуття асоційованого членства у Європейському Союзі. Вигравши у 2010 році президентські вибори, Віктор Янукович обіцяє «не звертати з цього курсу». Та коли до здійснення мрії мільйонів українців залишаються лічені дні, прем’єр Азаров повідомляє про призупинення цього курсу, а Янукович намагається переконати українців у правильності такого рішення, емоційно заявивши, що «в разі поспішних дій, спрямованих на вступ до ЄС, Європа нас і погубить».

    Що чи хто змусив його піти на такий крок? Відповідь очевидна: путін, з яким Янукович зустрічався у російському місті Сочі незадовго до Вільнюського саміту. Про що вони там балакали — невідомо, як невідомі й аргументи, якими той змусив Януковича «дати задній хід». Дізнавшись про відмову від ЄС, на Майдан виходять тисячі киян. Вони вимагають відставки Азарова, підписання Угоди про асоціацію на саміті у Вільнюсі. Мітинги з аналогічними вимогами відбуваються в Харкові, Львові, Луганську, Вінниці, Донецьку, Кривому Розі, Сумах та Чернівцях. У ніч з 29 на 30 листопада спецпідрозділ «Беркут» жорстоко розганяє в столиці студентів, що мітингували. Десятки з них травмовані й опиняються в лікарнях.

    — Ця ніч поклала початок найжорстокішому протистоянню між свідомим українством і владою — протистоянню, якого незалежна Україна ще не знала, — говорить Тарас Чуб — на той час студент одного зі столичних вишів. — Тоді ми ще не знали, що незабаром у центрі столиці снайпери розстрілюватимуть людей, а москва ось-ось завершить приготування до вторгнення в Україну армійських підрозділів. Ми не знали й про те, що ця остання листопадова ніч покладе початок шляху України до справжньої незалежності, змусить багатьох українців замислитись — хто вони.

    Від дій «Беркута» тодішнє керівництво держави відмежувалося, нікого не покаравши за проявлену жорстокість, а в МВС навіть не розпочали розслідування. Жорстоке побиття студентів, потакання співробітникам МВС з боку влади приголомшило не тільки українців, але й світову спільноту. Наступного дня на Майдані вже звучала «Ката на нари».

    Валерій Харчишин, лідер рок-гурту „Друга ріка“

    «Згадуються такі дні, коли на Майдані залишалося небагато людей, коли панував страх і були не всі люди, які масово вийшли підтримати студентів, підтримати справедливість, європейські цінності 1 грудня. І згадуються моменти, коли було просто страшно, і Майдан тривав скрізь — у кожного в домівці, в серці, де люди сиділи та боялися вийти, тому що почали вбивати, розстрілювати людей. Коли вперше люди загинули від куль, згадую, ми возили шини, ризикували, перевозячи ті ж самі дрова чи ще щось в машинах, розуміли, що нас на якомусь блокпосту зупинять — і це буде мати серйозні наслідки. Тому що здавалося тоді — весь світ проти тебе, принаймні ті органи, ті люди, які вважали себе тими, хто може керувати нашим життям, — згадує Валерій Харчишин, лідер рок-гурту „Друга ріка“. — Ми здобули, на мою думку, єдине — це певну гідність. Кажу певну, тому що багато хто захищав і відстоював Майдан, він мав свої певні вигоди і стояв не заради того, щоб країна змінилася, а відстоював свої власні інтереси, такі теж були люди. Свої бізнеси, місце своїх операцій відстоював умовно кажучи. Основна, критична маса, яка зібрала Майдан, стояли за справедливість, за чесність, за прозорість влади, за те, щоби ми не були бидлом, щоб ми не були худобою, загнаною в стійло. Ті люди її сформували… Ми стали нацією, яка сама собою керує, попри те, хто що думає».

    Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень у центрі столиці загинули активісти Майдану Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Того ж дня у лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 року вже налічувалось 9 загиблих. З 18 по 21 лютого на Майдані загинуло найбільше людей — 84 герої, після 21 лютого — ще 18.

    За даними соціологів Фонду «Демократичні ініціативи», кожен п’ятий дорослий громадянин України безпосередньо чи опосередковано був учасником Євромайдану. Революція гідності стала пересторогою тим політикам, які не зважають на думки людей, а керуються лише власними інтересами.


    Поводження з невідомими предметами та пристроями 


    ПАМ’ЯТКА 

    про правила поводження із виявленими

    підозрілими  вибухонебезпечними предметами

    у тому числі замаскованими під них речами



     

     УВАГА! Сьогодні терористичні акти здійснюються з використанням вибухових пристроїв, які замасковані під авторучки, мобільні телефони, гаманці, міні-магнітофони, дитячі іграшки, або розміщені у звичайних портфелях, сумках, банках, пакунках і залишені у багатолюдних місцях.  Поводження з вибухонебезпечними предметами вимагає значної уваги і обережності.

     

                        ВІД ПРАВИЛЬНИХ ДІЙ ЗАЛЕЖИТЬ ЖИТТЯ  ТА ЗДОРОВ’Я ВАШЕ І ОТОЧУЮЧИХ!  

     


    У разі знаходження вибухонебезпечного пристрою

    ЗАБОРОНЕНО:

     

            наближатися до виявленого предмета;

            пересувати його або брати в руки;

            розряджати, кидати, ударяти по ньому;

            розпалювати поряд багаття або кидати в нього предмет, приносити предмет додому, у навчальне приміщення, інші багатолюдні місця.

      

    При знаходженні вибухонебезпечного пристрою:

     

            негайно (з безпечного місця) повідомте чергові служби МНС (тел. 101), міліцію (тел. 102);

            не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте поряд із знахідкою інших людей;

            припиніть усі види робіт у районі виявлення вибухонебезпечного предмета;

            не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух), дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.

     

    У випадку, коли в будинку знайдено вибуховий пристрій і Вас евакують:

     

            одягніть одяг із довгими рукавами, щільні брюки та взуття  на товстій підошві. Це може захистити від осколків скла;

            візьміть документи (паспорт, свідоцтво про народження дітей тощо), гроші;

            під час евакуації слідкуйте за маршрутом, указаним службами, які проводять евакуацію;

            не намагайтеся скоротити шлях, тому що деякі райони або зони можуть бути закриті для пересування;

            тримайтеся подалі від ліній енергопостачання, що впали.

     

    Якщо Ваш будинок (квартира) опинилися поблизу епіцентру вибуху:

     

            обережно обійдіть усі приміщення, щоб перевірити чи немає витоків води, газу, спалахів тощо;

            у темряві в жодному випадку не запалюйте сірника або свічки – користуйтеся ліхтариком;

            негайно вимкніть усі електроприлади, перекрийте газ, воду;

            з безпечного місця зателефонуйте рідним і близьким, стисло повідомте про своє місцезнаходження, самопочуття;

            перевірте як ідуть справи в сусідів – їм може знадобиться допомога.

    ПАМ’ЯТАЙТЕ! Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовленні фахівці-сапери, які мають допуск  до цього виду робіт.


     

    Матеріали підготовлені на основі наказу Міністерства освіти і науки України від 06.01.2015 р. №2 щодо проведення бесід з працівниками, студентами, слухачами курсів підвищення кваліфікації КЗ СОІППО 

    П А М’ Я Т К А

    щодо дій громадян при виникненні підозри

    застосування вибухових пристроїв

     

     Злочини, які скоюються із застосуванням вибухових пристроїв, несуть у собі значну громадську небезпеку.

     На жаль, більшість громадян поверхово сприймають проблему особистої безпеки, згадуючи про неї лише у випадках скоєння злочину відносно них, родичів чи знайомих.

      Разом з тим, за висновками фахівців у більшості випадків трагедію можна було попередити за умови дотримання громадянами у повсякденному житті простих правил обережності.

    Захист житла, офісу, майна

    При наближенні до місць звичайного проведення часу (квартира, дача, офіс, кафе та ін.) необхідно звертати увагу на будь-які зміни обстановки, та на наявність:

    • свіжих слідів риття ґрунту, штукатурення стін, пошкодження газонів;

    • розкиданих предметів побутового вжитку (пакетів, коробок, сумок, валіз тощо);

    • металевих, скляних банок з-під напоїв, продуктів, фарби;

    • предметів з характерним звуком роботи годинникового механізму, індикаторними      лампами, вимикачем, дротами;

    • під час руху не допускати з боку сторонніх осіб непередбаченого вручення будь-яких предметів (квітів, кореспонденції тощо).

     

    При вході до приміщення

    • провести огляд майданчиків і східців з метою можливої наявності вибухових пристроїв;

    • звернути увагу на зміну зовнішнього вигляду вхідних дверей, дверної коробки та замків;

    • перевірити візуально стан предметів та їх присутність на звичайних місцях;

    • двері відкривати повільно, перевіряючи можливість додаткового навантаження, при підозрі на його наявність відійти від них на безпечну відстань;

    • при встановленні охоронної сигналізації в квартирі постійно перевіряти надійність її роботи і наявної там апаратури аудіо (відео) запису для фіксації можливих спроб закладення вибухових пристроїв.

    Виходячи з приміщення, необхідно:

    • упевнитись у тому, що на сходинкових майданчиках відсутні сторонні предмети, спроможні створювати загрозу життю та здоров’ю;

    • при спрацюванні дверного дзвоника і відсутності особи, що дзвонила, зателефонувати сусідам або знайомим з проханням перевірки ними зовнішнім оглядом вхідних дверей, сходинкових майданчиків на наявність там сторонніх предметів;

    • відчиняючи двері на себе, знаходитись за ними і страхувати відхилення ланцюжком. При відчутті збільшення зусилля та наявності будь-яких звуків, терміново закрити двері та відійти від них.

    При огляді автомобіля

          Звернути увагу на наявність:

      • ознак силового входу електродроту в салон, навколо дверей, вікон, багажника, люків, капоту, кришки бензобаку автомобіля;

      • відбитків пальців чи інших слідів на багажнику, капоті чи ковпаках коліс;

      • клейкої стрічки, шматків дроту, шпагату і т.п. на поверхні автомобіля;

      • відбитків слідів взуття, заглиблень в ґрунті, залишених підйомним механізмом;

      • грудок землі на поверхні, можливо викинутих з-під автомобіля;

      • дротів і пристроїв прикріплених до кузова, двигуна, вентилятора, важільного механізму;

      • сторонніх предметів у вихлопній трубі, горловині бензобаку, під бампером, крилами, карданом, двигуном, бензобаком, колесами, в салоні автомобіля на сидіннях, за заднім сидінням, під килимками;

      • підозрілих шматків дроту чи зажимів, розміщених навколо акумулятора, електричних вимикачів на обладнанні, кондиціонері, очищувачі вітрового скла, та інших агрегатах;

      • пакетів та конвертів, що можуть містити підривні чи запальні речовини;

    • під час посадки (висадки) в автомобілі звернути особливу увагу на зміну обстановки біля транспортного засобу і, в першу чергу, на каналізаційні люки, відливні труби, урни, а також на предмети, що викликають підозру на наявність вибухових речовин (пакунки, сумки, залишені в автомобілі тощо);

    • При підозрі щодо проникнення в салон автомобіля та виявлення там невідомих предметів та пристроїв, не сідати в автомобіль та самостійно не намагатись запускати двигун. Підозрілі предмети з місця не рухати, відійти на безпечну відстань та сповістити про це міліцію.

    Під час слідування транспортними засобами

    Для забезпечення особистої безпеки необхідно уважно оглянути салон, купе, каюту, інші місця тимчасового перебування з метою виявлення можливих вибухових пристроїв, а також предметів, що викликають підозру на наявність вибухових речовин (залишені пакунки, сумки, валізи тощо).

     При отриманні поштових надходжень чи особистого

    отриманнях пакетів, бандеролей

       Необхідно звернути увагу на:

    • помітки «Відкрити тільки особисто», «Особисто в руки» тощо;

    • надмірну поштову оплату;

    • ретельну упаковку кореспонденції;

    • пакунок, що перев’язаний значною кількістю клейкої стрічки, шпагату тощо;

    • нерівномірно або несиметрично розміщені там вкладення;

    • еластичність упаковки, схожу на гуму, або навпаки незвичну громіздкість та міцність;

    • надмірну вагу листа та іншої кореспонденції;

    • незвичний запах або такий, що нагадує гуталін;

    • наполегливі спроби посильного вручити передачу, кореспонденцію, посилку, букет квітів та інше особисто в руки.


    При виявленні вибухового пристрою необхідно

    • не порушуючи обстановки біля місця знаходження підозрілого предмету, здійснити невідкладні заходи щодо організації особистої безпеки та оточуючих;

    • терміново повідомити по телефону «102» про виявлений вибуховий пристрій чи підозрілий предмет (назвати своє прізвище, домашню адресу, телефон, точне місце знаходження вибухового пристрою) та місце, де Ви чекатимете на прибуття працівників міліції;

    • виключити можливість користування мобільним телефоном поблизу місця знаходження вибухового пристрою, тому що не виключена можливість керуванням його спрацюванням на відстані.

    Необхідно нагадати, що своєчасне повідомлення органів внутрішніх справ про всі факти правопорушення або злочинного задуму, а також підозрілі дії невідомих осіб відносно Вас, підвищує ефективність роботи органів правопорядку і особисту безпеку.


    Номери гарячої лінії  СБУ

    22-25-71   /  60-74-90


    Правила безпеки під час атаки дронів-камікадзе: покрокова інструкція

     

    Правила безпеки під час атаки дронів-камікадзе: 

    покрокова інструкція

    Дрони-камікадзе – нова небезпечна зброя, від якої наразі потерпають українці. У батьків та вчителів не завжди є можливість 100% часу бути поруч із дитиною. 

    ▪ Як дізнатись, що летить дрон-камікадзе? ▪ Що робити, якщо атака дронами застала дитину у приміщенні, а поруч немає дорослих? ▪ Що треба заборонити робити дитині під час атаки дронами-камікадзе? 

    ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС АТАКИ ДРОНІВ-КАМІКАДЗЕ: ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ

    Дрони-камікадзе – нова небезпечна зброя, від якої наразі потерпають українці. У батьків та вчителів не завжди є можливість 100% часу бути поруч із дитиною. Тому просто необхідно, щоб діти були свідомі небезпеки і знали, що робити в критичних ситуаціях. Підготували для вас інструкцію, як простою мовою розказати дитині про нову загрозу і які дії допоможуть у небезпечній ситуації.

    Як дізнатись, що летить дрон-камікадзе?

    Під час прольоту дрон видає гучні звук. Це нагадує:

    ✔ гудіння старого мопеда;

    ✔ звук газонокосарки;

    ✔ звук двигуна без глушника;

    Із землі «шахід» має вигляд чорного трикутника.

    Що робити, якщо атака дронами застала дитину у приміщенні, а поруч немає дорослих?

    ✔ Щойно атака почалася – необхідно спустися в підвал (якщо він є) або на нижні поверхи будівлі.

    ✔ Або ж можна переховуватися в кімнаті з опорними стінами або на сходових клітинах. Дитині слід закрити вуха долонями та відкрити рот, щоб уберегтися від контузії.

    Якщо атака дронами розпочалася, коли дитина на вулиці, а поруч немає дорослих?

    ✔ Щойно дитина почула характерне гудіння дронів — вона має негайно впасти на землю. Якщо несла щось у руках — спершу відкинути це вбік, бо люди часто травмуються, забуваючи про свою ношу.

    ✔ Потім треба прийняти захисну позу: витягнутися на землі, п’яти разом, руки зігнути у ліктях, кулаками прикрити шию, обличчям до землі, відкрити рот для запобігання контузії.

    ✔ Якщо пролунав вибух — треба уважно роззирнутися через кілька секунд, аби швидко знайти безпечніше місце для укриття. Що це може бути? Будь-яке заглиблення, навіть біля бордюру чи в канаві.

    ✔ Якщо перебуває в транспорті, дитина має негайно залишити його та знайти укриття. Потім перебігати короткими перебіжками відразу після почутого вибуху.

    Що треба заборонити робити дитині під час атаки дронами-камікадзе?

    ✔ Не можна визирати у вікна із цікавості, щоб «тільки подивитись» чи зняти на відео політ «машини-вбивці».

    ✔ Не можна користуватися ліфтом.

    ✔ Не можна залишатися сидіти в транспорті, біля нього чи неподалік від автозаправок.

    ✔ Не можна ховатися у місцях, заставлених контейнерами, ящиками, будматеріалами.

    ✔ Не можна стояти під стінами сучасних будівель, офісів і магазинів — це не сховок, там дуже небезпечно.

    ✔ Не можна бігти відкритою місцевістю.

    ✔ Не можна торкатися уламків.

    Правила поводження

     Під час артобстрілів:

    * не залишайтеся в під'їздах, під арками та на сходових клітках. Небезпечно ховатися у підвалах панельних будинків, біля автомобілів, заправок та під стінами будинків з легких конструкцій;

    * якщо ви на шляху, лягайте на землю туди, де є виступ або заглиблення. Можна сховатися в бетонних конструкціях (крім тих, що можуть обвалитися або спалахнути), траншеях, неглибоких підземних колодязях, широких трубах водостоку та канавах;

    * закривайте вуха долонями і відкривайте рота, щоб уникнути контузії та баротравми;

    * не розбирайте завали самостійно, чекайте на фахівців.

    Під час обстрілів зі стрілецької зброї:


    * ховайтеся у закритому приміщенні (ванна кімната, ванна). Потрібно лягти, сховавшись за предметами, які можуть захистити від уламків та куль;

    * якщо ви перебуваєте на відкритій місцевості, впадіть на землю і закрийте голову руками. Можна сховатися у виступі (заглиблення в землі або канава). Не намагайтеся сховатися за автомобілями чи кіосками;

    * тіло має бути у максимально зручному положенні (треба згрупуватися, лягти в позу ембріона, розвернутися ногами в бік стрілянини, закрити голову руками і відкрити рота). Після обстрілу потрібно почекати щонайменше п'ять хвилин;

    * якщо ваше житло розташоване в районі регулярних зіткнень, вікна можна зміцнити клейкою плівкою.

    У СБУ закликають зберігати спокій та залишатися уважними, не реагувати на провокації. У разі обстрілу не потрібно підходити до вікна, спостерігати за перебігом бойових дій. Також не варто демонструвати зброю, носити військову форму, торкатися підозрілих та вибухонебезпечних предметів.



    Валізка тривожна, а ти – ні. Що покласти в екстрену валізку. 

    По-перше. Насправді під "валізкою" розуміють наплічник (руки мають бути вільними), зручний і міцний, об’ємом 25 літрів. Можна більше, але треба мати на увазі: він ускладнює пересування. 

    По-друге. Навіть якщо ви в безпеці, екстрена валізка має бути складена. Отже, вона має містити потрібний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та харчів. 

     Важливо: якщо ви поклали туди речі або їжу, долайте спокусу витягти їх звідти, бо терміново знадобився ліхтарик або захотілося з’їсти шоколадку. Отже, правило: всі речі мають бути новими (періодично поновлюваними) і не використовуватися в повсякденному житті. 

    Що покласти в екстрену валізку

    1. Копії важливих документів в поліетиленовому пакуванні. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів,  серед яких рекомендують  тримати кілька фотографій рідних і близьких.
    2. Кредитні картки та готівку. Нехай у вас буде невеликий запас грошей.
    3. Дублікати ключів від будинку (машини).

    4. Карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв’язку й умовлене місце зустрічі вашої родини.
    5. Засоби зв’язку та інформації (невеликий радіоприймач з можливістю приймання в УКХ і БМ діапазоні) та елементи живлення до нього. Добре мати телефон, який довго тримає заряд, а також заряджений павербанк.
    6. Ліхтарик (краще кілька) і запасні батарейки, сірники (бажано туристичні), запальничку, свічки.
    7. Компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним).
    8. Багатофункціональний інструмент, що містить лезо ножа, шило, пилку, викрутку, ножиці тощо.

    9. Ніж,  сигнальні засоби (свисток, фальшфеєр тощо).
    10. Пакети для сміття об’ємом 120 літрів: вони здатні замінити намет або захисний тренч, якщо розрізати.
    11. Рулон широкого скотчу.

    12. Шнур синтетичний 4-5 мм, близько 20 м.
    13. Блокнот і олівець.
    14. Нитки та голки.
    15.  Одяг:

    • комплект спідньої білизни (2 пари),
    • шкарпетки бавовняні (2 пари) й вовняні,
    • запасні штани,
    • сорочку або кофту (наприклад, флісову: фліс чудово зберігає тепло та займає найменше місця),
    • плащ-дощовик,
    • в’язану шапочку,
    • рукавички,
    • шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях),
    • зручне, надійне взуття.

    16. Каремат, палатку, спальник (якщо є місце);

    17. Засоби гігієни:

    • зубна щітка й паста,
    • мило,
    • кілька упаковок одноразових сухих і вологих серветок (вони замінять носові хустинки, туалетний папір, полотенце для обличчя),
    • засоби інтимної гігієни,
    • бритва та манікюрні ножиці (опціонально). 

    18. Посуд (краще металевий): миску (казанок), ложку, кружку.
    19Запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попереднього оброблення і що не займає багато місця, довго зберігається: висококалорійні солодощі (чорний шоколад з горіхами, льодяники), енергетичні батончики або гелі, тушонка, галети, суп-пакети, м’ясні та рибні консерви). Якщо є місце – крупи, рис, макарони, сухі овочеві напівфабрикати;
    20. Питна вода на 1-2 дні. Якщо це не бутильована вода, запас треба періодично оновлювати.

    Що покласти в аптечку

    До складу аптечки обов’язково мають входити:

    • бинти,
    • лейкопластир,
    • вата,
    • йод,
    • активоване вугілля, біле вугілля або ентеросгель у таблетках (у разі інтоксикації),
    • парацетамол (жарознижувальне),
    • пенталгін (знеболювальне),
    • супрастин (на випадок алергії),
    • імодіум (у разі діареї),
    • фталазол (у разі шлункової інфекції),
    • альбуцид (краплі для очей),
    • жгут, шприци тощо,
    • ліки, які ви приймаєте (щонайменше на тиждень), з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони лікарів
    • (стежте за терміном придатності ліків),
    • засоби жіночої гігієни. 








    Чи варто смакувати грибами?

     

    Гриби – це дарунок лісу, але, водночас, вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Прикро, що багато людей висновки робить лише на основі свого гіркого досвіду... 

    Основні причини отруєнь:

    • вживання отруйних грибів;
    • неправильне приготування умовно їстівних грибів;
    • вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
    • вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

    Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.

    Щоб запобігти отруєння грибами, ми рекомендуємо вам заходи та правила, які необхідні для виконання кожній людині, дотримуйтесь їх.


    Застерігаємо!

    • Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте стихійних ринків.
    • Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
    • Не збирайте гриби:
      • якщо не впевнені, що знаєте їх, якими б апетитними вони не здавалися;
      • поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
      • невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
      • з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;
      • ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
      • "шампіньйони" та "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.
    • Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності.
    • Не куштуйте сирі гриби на смак.
    • Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні -викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом - викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
    • Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
    • При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
    • Обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.
    • Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
    • Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
    • Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.
    • Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання – ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов'язково прокип'ятіть 10-15 хвилин.
    • УВАГА!   У жодному разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:
      • "Усі їстівні гриби мають приємний смак".
      • "Отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні – приємний".
      • "Усі гриби в молодому віці їстівні".
      • "Личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів".
      • "Опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в каструлі є отруйні гриби".
      • "Цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні".
      • "Отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин".
      • "Сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах".
    • Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) з'являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з'їдених грибів.

    Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

    Перша допомога при отруєнні грибами

    1. Викличте "Швидку медичну допомогу".
    2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки; нажміть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту; прийміть активоване вугілля (4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
    3. Після надання первинної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс; покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.
    4. З'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

    Забороняється!

    • Вживати будь-які ліки та їжу, а надто алкогольні напої, молоко, – це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.
    • Займатися будь-якими іншими видами самолікування.

    Запам'ятайте: отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню.

    Настійно радимо всім: не збирайте та не їжте гриби зовсім. 

    Без грибів можна прожити!



    Коронавірус - COVID-19

     

    СИМПТОМИ

    Більшість інфікованих мають легкі чи помірні симптоми та одужують без госпіталізації.

    НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНІ СИМПТОМИ:

    ·        підвищення температури;

    ·        кашель;

    ·        утома;

    ·        втрата смаку чи нюху.

    МЕНШ ПОШИРЕНІ СИМПТОМИ:

    ·        біль у горлі;

    ·        головний біль;

    ·        біль у м'язах та суглобах;

    ·        діарея;

    ·        висипання на шкірі, побліднення пальців рук або ніг;

    ·        почервоніння чи подразнення очей.

    СЕРЙОЗНІ СИМПТОМИ:

    ·        утруднене дихання чи задишка;

    ·        порушення мови чи рухових функцій або сплутана свідомість;

    ·        біль у грудях.

    За появи серйозних симптомів негайно зверніться по медичну допомогу: зателефонуйте сімейному лікарю або в медичний заклад і домовтеся про прийом.

    Особи з легкими симптомами за відсутності інших проблем зі здоров’ям повинні залишатися вдома і намагатися полегшити симптоми.

    Як правило, симптоми проявляються через 5-6 днів після інфікування, хоча інкубаційний період може тривати до 14 днів.

    ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ТЯЖКИХ НАСЛІДКІВ ЗАХВОРЮВАННЯ ТА УПОВІЛЬНИТИ ПОШИРЕННЯ КОРОНАВІРУСУ SARS-COV-2:

    ·        вакцинуйтеся;

    ·        тримайтеся на відстані щонайменше 1,5 м від інших людей, навіть якщо в них немає ознак захворювання;

    ·        носіть добре прилеглу маску за неможливості дотримання фізичної дистанції та в приміщеннях, що погано вентилюються;

    ·        уникайте закритого простору, регулярно провітрюйте приміщення, де перебуваєте;

    ·        регулярно мийте руки з милом чи обробляйте їх спиртовмісним антисептиком;

    ·        під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;

    ·        якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати).

    Коментарі

    Популярні публікації