Цікавинки про професію "Кухар"







Цікаві факти

Першим кухарем став той невідомий, але великий первісний наш предок, здогадався покласти м'ясо на гаряче вугілля. Але величезний шлях пройшло людство від найпростішої обробки їжі до високого кулінарного мистецтва. В офіційних письмових джерелах згадки про кухарів з'явилися вже в 2600 році до нашої ери: для солдатів грецької армії їжу готував спеціально найнятий чоловік.

З тих пір поварське ремесло зазнало чимало змін: з'явилося безліч особливих столових приладів і пристосувань, стало обов'язковим правилом дотримання санітарних норм. Але суть професії все та ж: кухар - людина, яка повинна готувати швидко, смачно і ситно.
Кухар повинен володіти фантазією, даром імпровізації, почуттям прекрасного, тонким смаком, в тому числі і естетичним, і добре володіти кухонними ножами, молотками, сокирами і т.д. Йому належить розбиратися в дієтології, знати все про калорійність продуктів і їх насиченості вітамінами і мікроелементами.

Кухар повинен вміти готувати:
  • Закуски і салати;
  • Супи і бульйони;
  • Соуси;
  • Другі страви, гарніри;
  • Десерти;
 
Крім того, необхідне вміння для кухаря - розраховувати потрібну кількість продуктів на порцію, проводити обчислення за допомогою калькулятора і спеціальних ваг, знати принципи ціноутворення на страви і грамотно оформляти документи. Його страви обов'язково повинні відповідати санітарним нормам і правилам. Важливий момент роботи - технічна складова: способи нарізки, робота з рецептурою і так далі.

Цікаві факти про кухарів

— Білий кухарський ковпак на роботі стали носити в 18 столітті на прохання англійського короля Георга II. Цей головний убір захищав страви від попадання в них волосся з голови кухарів. Сьогодні вимога до його носіння закріплено в санітарних нормах багатьох країн світу.

— У Стародавньому Римі відбувалися цілі повстання кухарів, які вимагали підпорядкування і контролю над цілими містами.

— Першим в історії олімпійським чемпіоном у 776 році до н. е. став якийсь кухар з Еліди на ім’я Корэб.

-Найбагатший кухар сучасності за версією журналу Forbes – британець Гордон Рамзі. Його стан оцінюється в 38 млн доларів. Рамзі – власник мережі першокласних ресторанів, шоумен, автор книг і телепередач.

— В Англії існує ресторан The Clink, де працюють кухарями близько 30 ув’язнених. Заклад обслуговує до 96 осіб в день.

— Багато століть французи і італійці сперечаються про те, хто з них краще готує. Гурмани вважають, що одні з них – кращі десертники світу, інші майстерно працюють з рибою і морепродуктами.

— Все частіше в кулінарії вдаються до допомоги роботів-кухарів. Один з них на ім’я Fua-Men працює в ресторані японського міста Нагойя. Він не тільки миє посуд і нарізає овочі, але і готує основні страви.

— Вважається, що найкращі кухарі — це чоловіки. Вони глибше вникають у всі процеси і тонкощі, більш врівноважені. Ще один факт на користь чоловіків – температура їх рук на 2 градуси нижче, ніж у жінок. В Японії з цієї причини жінки не можуть готувати суші і десерти.


День кухаря: назвали цікаві факти про професію

День кухаря: назвали цікаві факти про професію
Кухарям важко готувати невеликими порціями Фото: berdpo.info

20 жовтня відзначають Міжнародний день кухаря і кулінара. Його 2004-го року заснувала Всесвітня асоціація кулінарних співтовариств.

Професійний кухар, як диригент, успіх якого залежить не тільки від його знань і досвіду, але і від особливого таланту та чуття. Небагато можуть похвалитися цими необхідними якостями, проте багатьом із нас доводилося готувати самостійно і бачити різницю між роботою фахівця.

Є кілька цікавих фактів про цю професію.

1. Обов'язковий елемент кухарського одягу – ковпак. Ця задумка з'явилася у ХVII ст., коли англійський король виявив у тарілці з супом муху. Розгнівавшись, монарх вирішив контролювати всіх кухарів за допомогою спеціальної людини, яка мала стежити за порядком на кухні. Та людина придумала правило носіння ковпаків.

2. Кухарям не залишають чайових. Не можна змусити офіціантів ділитись власними чайовими з працівниками на кухні. Тому кухарі нерідко заробляють значно менше за офіціантів.

3. Шрами на кухні – це неминуче. Крім того, варто попрощатися з чутливістю пальців – після численних опіків і порізів нервові закінчення на подушечках пальців перестають функціонувати.

4. Кухарям доводиться бути на ногах протягом 10 годин без перерв. І це не найскладніша частина роботи. Часто доводиться розвантажувати непідйомні ящики по 15 і 25 кг, перетягувати 10-літрові каструлі та виконувати багато монотонної роботи.

5. Більшість кухарів їдять, як 3-річні діти. Вони постійно дегустують десятки страв на всіх етапах приготування. Такі "перекуси" притупляють апетит, а коли кухарю нарешті вдається поїсти, то зазвичай це відбувається у кутку кухні, десь над смітником.

6. Кухарям важко готувати невеликими порціями. Після того, як кухар звикає до приготування їжі для сотень людей за вечір, приготування лише одної порції рису здається знущанням і марнуванням часу.

7. На ресторанній кухні дуже спекотно. Згадайте приготування на вашій кухні, помножте температуру на 8 год. постійно ввімкнених плит і духовок.



Хронологія появи деяких страв:

  • Приблизно 10 тис. років до н.е. У раціоні людини з’явилися пиво і хліб (пиво в пляшки розлили в 1568 році).
  • Приблизно 6 тис. років до н.е. Поява сиру.
  • Приблизно 3 тис. років до н.е. Люди навчилися варити суп.
  • У 1500 році до н.е. Розпочато вживання шоколаду. Плитка шоколаду з’явилася лише в 1849 році, а молочний шоколад – в 1875.
  • Приблизно у 1000 році до н .е. Вперше засолені огірки.
  • Приблизно у 500 році до н.е. Приготовлена ​​перша ковбаса.
  • У 490 р. до н.е. Зварені перші макарони. Перший кулінарний рецепт макаронів із сиром записаний в 1367 році. У 1819 році винайдені спагетті.
  • У 4 столітті до н.е. Записаний перший з тих, що дійшов до нас, рецепт салату (салат з білих бобів).
  • 2 століття н.е. Вперше приготовані суші (японське блюдо з рису і морепродуктів).
  • 7 століття. Створено рецепт знаменитої корейської квашеної капусти кім-чи.
  • 15 століття. Вперше виготовлені млинці.
  • 1487. Винайдені “хот-доги” (hot dogs) – булочки з сосискою, що стали національним блюдом американців.
  • 1610. Вперше випечені бублики.
  • 1621. Вперше створена технологія виробництва “повітряної кукурудзи” (попкорну).
  • 1680-і роки. З’явився смажена картопля по-французьки.
  • 17 століття. У світове меню увійшов кетчуп.
  • 1739. Крекери.
  • 1756. Винайдено соус майонез.
  • 1798. З’явився лимонад (тобто газований безалкогольний напій).
  • 1845. Вперше виготовлено желе.
  • 1871. Записаний рецепт яловичини по-строганівськи (бефстроганів).
  • 1924. Заморожені продукти. Поява індустрії напівфабрикатів.

Кілька цікавих фактів з історії:

Після того як “чорна смерть” викосила половину Європи, м’ясо стало більш доступним. Цьому сприяли вивільнені робочі місця і перетворення занедбаних полів в пасовища.

Відомий ненажера, римський імператор Геліогабал використовував як приправи терті перли і “жартував” над гостями, подаючи їм страви, зроблені зі слонової кістки або нафаршировані битим склом. Коли його, нарешті, вбили (у вбиральні), тіло імператора спробували проштовхнути в каналізацію, проте воно туди не пролізло.

Чай з’явився в Європі лише в кінці 16 століття, кава на початку 17. Тоді ж на північ Європи стали завозитися банани.

Чарльз Дарвін мав до тварин не тільки науковий, але й гастрономічний інтерес. У Кембриджі він був головою Клубу ненажер, де щотижня влаштовувалися дегустації незвичайних страв (одного разу студенти з’їли навіть старого пугача). Подорожуючи на кораблі “Бігль”, Дарвін поїдав безліч екзотичної живності – від папуг до броненосців.

Різновиди професії

Шеф-кухар складає заявки на необхідні продовольчі товари, напівфабрикати та сировину, забезпечує їх своєчасне отримання зі складу, контролює терміни, асортимент, кількість, якість їх надходження та реалізації. Забезпечує на основі вивчення попиту споживачів різноманітність асортименту страв і кулінарних виробів, складає меню. Здійснює постійний контроль над технологією приготування їжі, нормами закладки сировини та дотриманням працівниками санітарних вимог і правил особистої гігієни. Здійснює розстановку кухарів та інших працівників виробництва. Складає графік виходу кухарів на роботу. Проводить бракераж (зняття проби) готової їжі. Організовує облік, складання і своєчасне подання звітності про виробничу діяльність,
впровадження передових прийомів і методів праці.

Кухар-кондитер спеціалізується на кондитерських виробах.

Кухар-технолог організує процес приготування продуктів. Визначає якість сировини, розраховує її кількість для отримання порцій готових продуктів, калорійність добового раціону, складає меню та прейскуранти. Розподіляє обов’язки в бригаді кухарів. Контролює процес приготування кулінарної продукції, розробляє рецепти нових фірмових страв і складає на них технологічні карти. Оформляє необхідну документацію, інструктує кухарів. Веде повний облік матеріальних цінностей, обладнання, сировини, готової продукції.

Кухар повинен володіти такими якостями:

Розвинуте зорове та нюхове сприйняття, гарний смак, творча уява, фізична витривалість, хороша зорова і образна пам’ять, довготривала словесно логічна пам’ять, терплячість, спостережливість і доброзичливість.

Синоніми слова “кухар”:

Кулінар – людина, майстерна в кулінарії, кухар.
Куховарка, кухарка – у побуті жінка, котра готує їжу.
Кашевар – кухар у військовій частині або в робочій артілі (спец.).
Кок – морський, судновий, корабельний, матроський кухар. Офіцерський називається саме “Кухар”.
Кухмістер (від нім. Chenmeister) – кваліфікований кухар чи утримувач невеликого ресторану, їдальні (застар.).


Коментарі

Популярні публікації